مقالات متفرقه

مراحل اولیه پذیرش بیمار برای انجام جراحی ایمپلنت

پس از انجام معاینه و مشاوره دریافت رضایت نامه کتبی از بیمار الزامی است. ضروری است در رضایت نامه کتبی مواردی مانند عوارض جراحی ایمپلنت زمان بندی درمان، رعایت بهداشت دهان مراجعات مکرر و منظم بیمار به مطب برای کنترل قید شوند.

وظایف دستیار دندان پزشک

-۱- هماهنگی های قبل از روز جراحی . زمان جراحی را روز قبل به بیمار یادآوری کنید به بیمار تأکید کنید که نیم ساعت قبل از عمل در مرکز دندان پزشکی حضور داشته و دست کم یک نفر همراه بیمار باشد؛ بررسی پرونده بیمار از لحاظ نحوه پرداخت هزینه های درمان بررسی کامل و دقیق اتاق جراحی (یونیت) ساکشن نگاتوسکوپ میکروموتورهای جراحی و …) چک کردن تمامی وسایل مورد نیاز طبق چک لیست فهرست بررسی) کاری سفارش و تهیه لوازم و قطعات موردنیاز جراحی از شرکت چند روز قبل از جراحی کالاهای دریافتی از شرکت مورد نظر در حضور فرد تحویل دهنده سفارش بررسی –

هماهنگی های قبل از شروع جراحی در روز جراحی

ست جراحی کیت جراحی ایمپلنت و سرآنگل را آماده کنید کلیة) ابزار باید استریل باشند) به بیمار کمک کنید تا بر روی یونیت دندان پزشکی بنشیند؛ به بیمار آموزش دهید تا دهان خود را با دهان شویه کلرهگزیدین ۰/۲ درصد بشوید؛ با شانهای استریل صورت و سینه بیمار را بپوشانید؛ دور لب و گونه بیمار را با گاز استریل آغشته به بتادین ضد عفونی (اسکراب) کنید. در یک جراحی ایده آل و مطلوب بهتر است دو نفر دستیار حضور داشته باشند. یک نفر به عنوان دستیار استریل و دیگری به عنوان دستیار غیر استریل چرخشی) انجام وظیفه کند. جراح و دستیار جراحی باید از گان و دستکش جراحی استریل و ماسک استفاده کنند؛بسته بندی ایمپلنتها به شکلی است که در دو لایه استریل قرار دارند. ایمپلنت ها باید تا لحظه قرارگیری در دهان درون این بسته بندی باقی بمانند و در لحظه نیاز بسته بندی باز شده و اجازه داده شود ایمپلنت دندان ها بدون آنکه تمامی پیدا کنند از درون آن خارج شوند.

(الف) (ب) شکل ۱۷۸: الف) بسته بندی حاوی ایمپلنت

خارج کردن ایمپلنت از داخل بسته بندی

جدول ۷۱ تجهیزات جراحی ایمپلنت استاندارد ردیف تجهیزات و وسایل شان گان و کلاه دستکش جراحی ماسک و عینک محافظ میکروموتور جراحی همراه با ست مخصوص سیستم دریل های جراحی ست ایمپلنت دهان شویه کلرهگزیدین ترمال سالین استریل ست سرم و سرنگ شست و شو گار ۲۲ اینچ استریل وسایل خارج ست جراحی نخ بخیه فیکسچر در اندازه های مختلف رول پنبه استریل چکش جراحی هندیس استریل جراحی و انواع متریال های استخوانی تیغ بیستوری، سرسوزنها و کارپول بی حسی بنادین و ترالی جراحیعمل استفاده میکند.

کلاه بیمار پیشنهاد میشود برای اینکه سر و موهای بیمار با زیرسری یونیت تماس نداشته باشند و همچنین محیط جراحی عاری از هر نوع میکروارگانیسمی ،باشد برای بیمار از کلاه استفاده شود. شان جراحی شانها پارچه هایی هستند که قسمتی از بدن بیمار را که قرار است عمل شود، از سایر قسمتهای غیر استریل جدا میکنند انواع شان شامل شان ساده چهار گوش برای ترالی جراحی استفاده میشود شان بزرگ سوراخ دار (شان پرفوره) این نوع از شان صورت و سینه بیمار را می پوشاند و فقط حفرة دهان با صورت را بدون پوشش باقی می گذارد؛

شان باریک و بلند این نوع شان برای کاور کردن پوشاندن) لوله ساکشن و سیم میکروموتور جراحی کاربرد دارد. 5650 XL شکل ۱۷۹ انواع شان و گان جراحی میکروموتور جراحی (Dental Surgical Micromotor) میکروموتور جراحی به همراه دریل و آب استریل در جراحی ایمپلنت استفاده قرار می شود به شکل ۵۱۷ رجوع شوده هندپیسهای جراحی (Dental Surgical Hand (Pieces)

(الف) (ب) شکل ۱۰ ۱۷: هندپیس های جراحی (الف) هندپیس مستقیم (ب) هندپیس زاویه دار

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا